Ako podať hromadnú pripomienku
Čo je pripomienkové konanie
Návrhy zákonov, či iných právnych predpisov, ktoré pripravujú ministerstvá, či iné ústredné orgány štátnej správy a ktoré sú predkladané na schválenie Vláde SR sa pripravujú v legislatívnom procese, ktorého súčasťou je aj verejné pripomienkové konanie (to neplatí v mimoriadnych prípadoch, ak je návrh zákona predkladaný v na schválenie v skrátenom režime).
Verejné pripomienkové konania prebiehajú na webovom portáli SLOV – LEX (www.slov-lex.sk) v časti, týkajúcom sa legislatívnych procesov. Portál prevádzkuje Ministerstvo spravodlivosti SR.
Právna úprava legislatívneho procesu týkajúceho sa predpisov, schvaľovaných, či predkladaných Vládou SR je uvedená v zákone č. 400/2015 Z. z. o tvorbe právnych predpisov a v Legislatívnych pravidlách vlády.
Okrem štátnych, či samosprávnych inštitúcií môže navrhovaný právny predpis pripomienkovať aj verejnosť a to fyzické, právnické osoby, či ich skupiny a to tak, že po registrovaní na portáli SLOV LEX, uplatní v stanovenej lehote svoje pripomienky. Pripomienkou sa rozumie v určenej lehote uplatnený, jednoznačne formulovaný a zdôvodnený návrh na úpravu návrhu právneho predpisu. Pripomienkou možno navrhnúť nový text alebo odporučiť úpravu textu, doplnenie, zmenu, vypustenie alebo spresnenie pôvodného textu. Za pripomienku sa považujú aj odôvodnené návrhy, ktorých predmetom nie je navrhnutie nového textu alebo odporúčanie úpravy textu, ak obsahujú konkrétne výhrady k navrhovanému textu a spôsob odstránenia namietaných nedostatkov navrhovaného textu.
Každou podanou pripomienkou je predkladateľ návrhu povinný sa zaoberať a vyhodnotiť ju.
Čo je hromadná pripomienka
V prípade, ak podanú pripomienku k návrhu legislatívneho predpisu podporí väčší počet osôb a pripomienka zároveň obsahuje mená osôb (osoby), ktoré zastupujú verejnosť na rokovanie o pripomienke, ide o hromadnú pripomienku. Podporovatelia hromadnej pripomienky tak prejavením svojej podpory zároveň splnomocňujú zástupcu verejnosti na ďalší postup s uplatnenou hromadnou pripomienkou. Platí totiž, že ak hromadnú pripomienku podporí väčší počet osôb, môže byť takáto hromadná pripomienka predmetom rokovania medzi zástupcom verejnosti a predkladateľom návrhu právneho predpisu.
Zároveň platí, že ak vznesenú hromadnú pripomienku podporí aspoň 500 osôb, je predkladateľ návrhu zákona povinný so zástupcami verejnosti rokovať na tzv. rozporovom rokovaní.
Zástupca verejnosti musí preto v hromadnej pripomienke uviesť svoje identifikačné údaje a kontaktnú korešpondenčnú adresu (pre zrýchlenie komunikácie odporúčame uviesť aj elektronickú adresu), aby s ňou dotknutý štátny orgán mohol následne nadviazať komunikáciu k spôsobu riešenia hromadnej pripomienky.
Podpora hromadnej pripomienky
Portál mojapeticia.sk umožňuje a podporuje zbierať a zhromažďovať podporu hromadnej pripomienke.
Podporu môže vyjadriť akákoľvek osoba, pričom musí uviesť také osobné údaje, ktoré umožňujú jej identifikáciu a to meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu; v prípade, ak ide o právnickú osobu, musí byť uvedený názov, sídlo, IČO a identifikačné údaje fyzickej osoby, oprávnená konať v mene právnickej osoby.
Zákon o tvorbe právnych predpisov neustanovuje ďalšie údaje, ktoré musí osoba podporujúca hromadnú pripomienku o sebe uviesť.
Podpora hromadnej pripomienke sa môže zbierať len do lehoty určenej predkladateľom na pripomienkové konanie, ktorá je minimálne 15 dní (ak nejde o skrátené pripomienkové konanie, kde je lehota minimálne 7 dní).
Vybavenie hromadnej pripomienky
Iniciátor hromadnej pripomienky ju, po ukončení pripomienkovania, odošle predkladateľovi a to spolu so zoznamom podporovateľov, Ak podpora hromadnej pripomienky presiahla 500 osôb, je predkladateľ povinný uskutočniť rozporové rokovanie s uvedenými zástupcami verejnosti.
Z rozporového rokovania sa uskutoční zápisnica a výsledok rozporových rokovaní sa premietne do vyhodnotenia pripomienkového konania.
O tom, že k návrhu právneho predpisu boli podané pripomienky verejnosti, musí byť informovaná Vláda SR pri schvaľovaní návrhu právneho predpisu, vrátane informácie o riešení pripomienok.
Pozn.: Obdobne sa postupuje aj v prípade pripomienkového konania k návrhom materiálov nelegislatívneho charakteru (môže ísť o rôzne politiky, stratégie, stanoviská, koncepcie, či akčné plány), ktoré schvaľuje Vláda SR.