Ako na petície
Čo je petícia
Petícia je verejná výzva, žiadosť či návrh označená ako PETÍCIA, určená orgánom alebo organizáciám verejnej správy (vláda, ministerstvá, obce, samosprávny kraj či iné verejné inštitúcie), ktorou sa podpísaní občania domáhajú (vy)riešenia problému verejného alebo iného spoločného záujmu, teda problému, ktorý sa netýka len jednotlivca, ale širšej množiny ľudí.
Podávanie petícií je výkonom ústavne chráneného petičného práva, a jej právna regulácia je obsiahnutá v zákone č. 85/1990 Zb. o petičnom práve.
Petícia môže mať charakter „papierovej“ petície (pod petíciu sa ľudia fyzicky podpisujú na podpisové hárky), alebo elektronickej petície (získavanie podpory pod petíciu prebieha v elektronickej podobe). Portál mojapeticia.sk, umožňuje zverejňovanie a zbieranie podpory pod elektronické petície; ďalej uvedené pravidlá sa vzťahujú na získavanie podpory pre tento typ petícií.
Kto môže iniciovať petíciu
Zostavovateľom petície môže byť akákoľvek fyzická osoba, akejkoľvek štátnej príslušnosti (občania SR, ako aj cudzinci) a akéhokoľvek veku, alebo akákoľvek právnická osoba, či skupina fyzických, alebo právnických osôb.
V petícii musí byť vždy uvedená fyzická osoba, ktorá je určená na styk s orgánom verejnej správy, ktorému je petícia určená.
Pre účely petície môže byť zostavený aj petičný výbor z viacerých fyzických osôb; aj medzi nimi musí byť uvedená osoba, určená na styk s orgánom verejnej správy, ktorému je petícia určená.
Petíciu môžu zostaviť aj osoby, ktoré nedovŕšili osemnásť rokov, ak ide o petíciu, ktorá je svojou povahou primeraná rozumovej a vôľovej vyspelosti zodpovedajúcej ich veku a je medzi nimi aspoň jedna osoba, ktorá dovŕšila osemnásť rokov (tzv. zástupca).
Náležitosti elektronickej petície
Elektronická petícia musí obsahovať
- označenie „petícia“
- označenie a opis predmetu verejného alebo iného spoločného záujmu, ktorý petícia požaduje riešiť
- meno, priezvisko, úplnú adresu pobytu osoby, poverenej na zastupovanie pred orgánmi verejnej správy
- ak petíciu podáva petičný výbor, uvedie sa meno, priezvisko a úplnú adresu pobytu každý člen výboru.
Podporovateľ elektronickej petície uvedie svoje meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu a ako podpis uvedie adresu svojej elektronickej pošty (email). Ak ide o právnickú osobu, musí byť uvedený jej názov a sídlo a osoba oprávnená konať v mene právnickej osoby, ktorá musí uviesť svoje meno, priezvisko, adresu pobytu a ako podpis rovnako uvedie adresu svojej elektronickej pošty (email).
Odovzdanie petície
Potom, ako prebehne zber podporovateľov petície, je potrebné ju doručiť na orgán verejnej správy, ktorému je určené. V tomto ohľade je elektronickú petíciu možné podať:
- písomne (osobne alebo poštou) priložením podpisových hárkov zaznamenaných na elektronickom nosiči dát.
- písomne (osobne alebo poštou) vytlačením zoznamu osôb podporujúcich petíciu spolu s ich údajmi (meno, priezvisko, adresa pobytu, adresa elektronickej pošty).
- elektronicky.
Vo všetkých prípadoch musí byť petícia podpísaná osobou v petícii určenou na styk s orgánom verejnej správy; v prípade elektronického podania musí byť podpísaná zaručeným elektronickým podpisom.
Vybavenie petície
Orgán verejnej správy, ktorému je petícia určená je povinný sa zaoberať petíciou s akýmkoľvek množstvom podpisov. Je pritom povinný petíciu prijať, prešetriť ju a vybaviť tak, aby zistili skutočný stav veci, jej súlad alebo rozpor s právnymi predpismi a verejným alebo iným spoločným záujmom.
Ak petíciu podporí aspoň 10 000 osôb, prerokuje ju príslušný orgán verejnej moci s pôsobnosťou pre celé územie Slovenskej republiky so zástupcom a petičným výborom.
Ak v petícii nie je určený petičný výbor, má zástupca právo prizvať na prerokovanie najviac ďalšie dve osoby.
Iný vecne príslušný orgán verejnej moci ako orgán verejnej moci prerokuje petíciu so zástupcom a petičným výborom vtedy, ak petíciu podporilo najmenej 1000 osôb alebo aspoň 8% osôb oprávnených voliť do orgánov samosprávy obce, ktorej bola petícia určená. Ak je takáto petícia podľa určená obecnému zastupiteľstvu alebo zastupiteľstvu samosprávneho kraja, je zastupiteľstvo povinné petíciu prerokovať na svojom zasadnutí a umožniť vystúpiť počas prerokovania petície zástupcovi a členom petičného výboru.
Prerokovanie sa nemusí uskutočniť, ak sa petícii vyhovie v celom rozsahu.
Uvedené neplatí, ak ide o petíciu určenú Vláde SR, alebo Národnej rade SR.
Národná rada SR prerokuje na svojom zasadnutí petíciu, ktorá je jej určená a ktorú podpísalo najmenej 100 000 občanov. Petícia adresovaná Národnej rade SR, ktorú nepodpísalo aspoň 100 000 občanov, prerokuje príslušný Výbor Národnej rady SR, ktorý určí predseda Národnej rady SR.
Výsledok vybavenia petície orgán verejnej správy písomne oznámi do 30 pracovných dní od doručenia petície alebo od odstránenia jej nedostatkov. Vo zvlášť zložitých prípadoch sa petícia vybaví v lehote najneskôr do 60 pracovných dní. Ak sa na základe podanej petície zistili nedostatky, orgán, ktorý petíciu vybavuje, ich musí odstrániť.
Výsledok vybavenia petície sa musí zverejniť aj na webovom sídle orgánu verejnej správy, ak ho má zriadené a na elektronickej úradnej tabuli, ak to technické podmienky umožňujú, a to do desiatich pracovných dní od jej vybavenia.